Fialové šaty z příze Summer

Háčkované letní šatičky, jejichž vzory můžete variabilně použít i u dospělých šatů, topech atd.

IMG_20200303_153934-01

 

Příze: Summer

ček č. 3

Velikost cca 2 roky (obvodově sedí i na 4 roky, stačí prodloužit vzory)

 

Zkratky:

ŘO - řetízkové oko

PO - pevné oko

KS - krátký sloupek

DS - dlouhý sloupek

Začíná se pružným řetízkem z KS celkem 105 oček. Spojit do kruhu PO, pozor na přetočení. Potom se začíná „véčkový vzor“ směrem nahoru k ramenům. (foto 1)

 

4 RO (3 náhrada za DS) hned k úpatí DS, /jedno oko vynechat a do dalšího vzorek „DS, ŘO, DS“, dvě oka vynechat a do dalšího vzorek „DS, ŘO, DS“ / opakujeme až do konce, spojíme do 3. ŘO PO (foto 2)

 

Přejdeme PO pod řetízek a uděláme 4 ŘO a DS, potom vždy pod ŘO jednotlivých „véček“ děláme vzorek „DS, ŘO, DS“ končíme PO do 3 ŘO. Pokračujeme takto v řadách až do požadované výšky. Já jsem dělala celkem 13 řad „véčkovým vzorem. Ukončit PO, ustřihnout a zakončit přízi. (foto 3)

 

Teď si značkovačí označím přední část, kde se budou háčkovat ramínka. Najdu si véčko, kde jsou na začátku 3 ŘO a odpočítám si 14 „véček“ doleva (to, kde jsou 3 ŘO počítám už za první), dám do toho véčka značkovač. Potom od toho prvního véčka, kde jsou 3 ŘO počítám 14 véček doprava a dám tam zase značkovač(foto 4)

Práci si položím tak, že mám přední část před sebou a navážu si přízi do véčka, kde je pravý značkovač a udělám 4 ŘO + DS a pak do dalšího véčka jedu vzoreček až k dalšímu značkovači. Tam udělám navíc ŘO a práci otočím. PO se dostanu pod ŘO, udělám 4 ŘO + DS a pak už jedu klasicky véčka zase až na konec. Celkem mám 17 véček(foto 5)

Na konci udělám ŘO a práci otočím. Teď začnu tvořit ramínka. Pomoci PO se dostanu do druhého véčka, tam udělám 4 ŘO, DS, potom ještě 3 véčka. ŘO, práci otočím, PO se dostanu do véčka, 4 ŘO + DS, potom zase 3 véčka a takhle po řadách si háčkujeme první ramínko. Poslední řada jsou pouze KS ukončená PO, odstřihnu přízi a začistím. Délka záleží na vás, já jsem dělala 36 řad. Druhé ramínko začínám háčkovat do 5. véčka od původního levého. Navážu si přízi pod ŘO a udělám 4 ŘO + DS, potom zase 3 véčka, ŘO práci otočím a jedu zpátky - stejně jako u prvního ramínka. (foto 6)

Ramínka zapínám pomoci knoflíku rovnou do "véčka" nedělám žádná zvláštní oka na přichycení. Prvně je zapínám způsobem překřížením na zádech, když děti povyrostou, tak je zapnu rovně.

 

Vrchní část šatů máme hotovou a teď jdeme na druhý vzorek. Navážeme si přízi do očka, kde začíná šev 3 ŘO (nahrazují DS) a jedeme po jednom DS do očka. POZOR! Na jeden vzorek potřebujeme 8 DS, tzn. Musela jsem 1 x sháčkovat 2 DS. Výsledný počet je 104 DS (vč. Počátečních 3 ŘO), ukončit PO do 3. ŘO. 

6 ŘO (3 ŘO nahrazují DS), vynechám 3 DS a do 4. DS udělám 2 DS, 3 ŘO, „opět vynechám 3 DS a do 4.DS 2DS, 3 ŘO“ opakuji, končím 3 ŘO a DS hned k úpatí prvních 3.ŘO a ukončit do 3.ŘO. (foto 7)

PO přejdu pod první řetízek 3 ŘO (náhrada DS)+ 2 DS 3 ŘO, „pod další oblouček z ŘO  uháčkuji skupinku KS+2 ŘO + KS, 3 ŘO pod další oblouček 3 DS a 3 ŘO“ opakujeme až do konce, ukončím PO do 3.Ř(foto 8)

3 ŘO, do dalšího DS uháčkuji DS, do krajního DS udělám 2 DS, „3 ŘO, KS pod řetízek mezi KS, 3 ŘO, 2 DS do DS, do prostředního sloupku jeden DS, do krajního 2 DS“ opakuji a končím DS hned k úpatí 3 ŘO a PO do 3. Ř(foto 9)

PO přejdu do dalšího DS (prostřední), 8 ŘO (3 náhrada za DS), do toho stejného DS udělám DS, do dalších dvou DS po jednom DS, ŘO, „po DS do dalších 2 DS,  do dalšího DS skupinku DS +5ŘO + DS, po DS do dalších dvou DS, ŘO“ jedu zase až na konec a dělám DS do DS a DS do PO, kterým jsme předchozí řadu končili, PO končíme do 3. ŘO (z 8) (foto 10)

PO přejdu pod řetízek z 5 oček udělám 4 ŘO, „DS, ŘO“ 5 x , „KS pod ŘO mezi dvěma vzory, ŘO a pak zase pod další oblouček 6 x udělám DS+ŘO. Končím PO do 3. Ř(foto 11)

PO přejdu pod ŘO z předchozí řady, udělám 3 ŘO a pecičku ze dvou  DS + 2 ŘO, pod další ŘO pecičku ze 3 DS + 2 ŘO. V každém vzoru je 5 peciček. Mezi koncovou pecičkou a první pecičkou dalšího vzoru je pouze jedno ŘO. Končím PO do první pecičky. (foto 12)

PO se dostanu pod řetízek a udělám 5 ŘO (3 ŘO náhrada za DS), „DS pod řetízek z předchozí řady, 2 ŘO“ pokračuji až na konec, PO do 3.ŘO (foto 13)

PO přejdu pod řetízek 3 ŘO, DS „do DS z předchozí řady DS, pod řetízek 2 DS. Ukončit PO do 3.ŘO. (foto 14)

Potom se pokračuje opět od první řady, tzn. 6 ŘO (3 ŘO nahrazují DS), vynechám 3 DS a tady POZOR! podívejte se na vzor háčkuje se pak do 4. a 5 DS po jednom DS, 3 ŘO, opět vynechám 3 DS a do 4.DS 2DS, 3 ŘO a do 4. a 5 DS po jednom DS atd.

Záleží jak moc chcete, aby se Vám sukně (celý vzor) rozšiřovala. Pokud ji chcete mít rovnou příp. mírně rozšířenou, tak u peciček háčkujete pouze jedno ŘO, stejně tak v následující řadě háčkujete pod ŘO pouze jeden DS. A novou řadu vzoru háčkujete jako tu předchozí.

 

Více informací a slovní popis najdete ve videu.

 

Pokud budete háčkovat podle tohoto návodu a budete sdílet na facebooku nebo instagramu, prosím o označení #fajneklubka.

 

Děkuji a mějte se pěkně, Blanka

 

Zdroj:stáhnutého vzoru na spodní část šatů http://tinashandicraft.blogspot.com/2016/11/baby-dress-bolero.html

  

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.